Rocznica Bitwy Warszawskiej
Dodał: Marta Data: 2024-08-15 09:00:01 (czytane: 14242)
Konflikt polsko-bolszewicki rozpoczął się tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 18 listopada 1918 roku przywódca bolszewickiej Rosji Włodzimierz Lenin wydał rozkaz o rozpoczęciu operacji "Wisła". Dla bolszewików pokonanie Polski było celem taktycznym - głównym było wsparcie komunistów, którzy w tym samym okresie próbowali rozpocząć rewolucję w Niemczech i w krajach powstałych po rozpadzie Austro-Węgier. Pierwszy etap walk polsko-bolszewickich, rozpoczęty w lutym 1919 roku, trwał do października 1919 roku Przerwały je na trzy miesiące rozmowy pokojowe. Rozmowy te były swoistą "zasłoną dymną" ze strony bolszewików, którzy cały czas przygotowywali plany inwazji na Polskę.
Bitwa Warszawska toczyła się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku. Jednym z ważnych jej fragmentów było zdobycie 15 sierpnia przez kaliski 203. Pułk Ułanów sztabu 4. Armii Sowieckiej w Ciechanowie, a wraz z nim - kancelarii armii, magazynów i jednej z dwóch radiostacji, służących Sowietom do utrzymywania łączności z dowództwem w Mińsku. Brak łączności praktycznie wyeliminował więc 4. armię z bitwy o Warszawę.
Przełom nastąpił 16 sierpnia dzięki działaniom marszałka Józefa Piłsudskiego. Ostateczną klęskę bolszewicy ponieśli pod Osowcem, Białymstokiem i Kolnem. W wyniku Bitwy Warszawskiej straty strony polskiej wyniosły: ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.
źródło: PIK
Reklama
REKLAMA
Komentarze (3)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.220.181.180
do poprzedniego: (2024-08-16 16:50:59)
czytaj i wyciągaj wnioski. Gdy niejaki Adolf Hitler ganiał w krótkich spodniach po bawarskich pijalniach piwa to Piłsudski osadził całą opozycję w Twierdzy Brzeskiej gdzie oficerowie wojska bili działaczy lewicowych. Dość powiedzieć, że wielki Polak, patriota Wojciech Korfanty po diecie Piłsudskiego w Twierdzy schudł o 40 kilogramów i rodzina, która przyjechała po niego nie rozpoznała go. Potem Korfanty uciekł do Czechosłowacji przed władzą sanacyjną i wrócił stamtąd w 1938 roku po wejściu Niemców. Natychmiast został osadzony na Pawiaku i szybciutko zmarł; ściany celi były pomalowane farbą z dodatkiem arszeniku. Taka byłą II Najjaśniejsza RP, czczona dzisiaj.
Badz mądrym, która to prawda jest prawdziwa,co nam przekazują na lekcjach historii ,można porównać do teraźniejszych czasów,zależy jaką opcja rządząca dorwie się do władzy,dla jednych PIS który kradł,kradł,kradł i rozdawał był nie dobry dla innych Po i koalicjanci którzy się dorwali do władzy są cacy bo sprzedali za poprzedniego wkładania prawie całą Polskę a teraz wrócili by dokończyć reszty.
oto historia: (2024-08-15 17:26:30)
plany tzw. Bitwy Warszawskiej i pokonania bolszewików opracował były oficer CK Austrii gen. Tadeusz Rozwadowski, genialny strateg, który po Zamachu Majowym został otruty przez juntę Piłsudskiego. Piłsudski nie miał żadnego wojskowego wykształcenia (znając ówczesne realia umiał nosić szablę i dać w pysk) nie mówiąc już o opracowaniu planów w skali strategicznej. Przed Bitwą Piłsudski wyjechał do majątku kochanki do Bobowej o czym ona pisała w swoich pamiętnikach i wrócił do Warszawy gdy bolszewicy już uciekali. A mit o uratowaniu Europy przed bolszewizmem, to gruba przesada; w samych Niemczech było kilka milionów mężczyzn zaprawionych w walkach, którzy w razie potrzeby zrównaliby bolszewizm z ziemią.