Strona startowa

Wiadomości - Polityka

Posiedzenie Zarządu Związku Powiatów Polskich (foto/video)

Dodał: Marta Data: 2022-12-10 10:07:13 (czytane: 7347)

Bardzo trudna sytuacja finansowa w szpitalach powiatowych, konieczność wprowadzenia niezbędnych zmian w zakresie finansowania oświaty, funkcjonowanie systemu wsparcia zawodowych rodzin zastępczych, transport publiczny - to główne tematy posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polskich, które odbyło się 8-9 grudnia 2022 r. w Busku Zdroju.Spotkaniu przewodniczył Prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka, Starosta Bielski. Po otwarciu poprosił o głos gospodarzy. Wiceprezes ZPP, Starosta Buski Jerzy Kolarz powitał zebranych i przedstawił krótką informację o walorach swojego powiatu. Następnie Zastępca Dyrektora Sanatorium „Włókniarz” Tadeusz Gryc zaprezentował historię i możliwości tego obiektu.

Zobacz

W kolejnej część na temat funkcjonowania systemu wsparcia zawodowych rodzin zastępczych mówił dr Jan Basiaga z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przedstawił wyniki prowadzonych analiz związanych z obszarem funkcjonowania rodzin zastępczych w Polsce. Omówił założenia jakie stały u podstaw rozwoju tego systemu. W dalszej część przedstawił zmiany, które będą obowiązywały od 1 lutego 2023 r. W prezentowanych przez siebie danych zobrazował uczestnikom stan rzeczywisty funkcjonowania tego systemu oraz skale problemów z tym związanych. Na zakończenie poinformował o planach zrealizowania ogólnopolskiego projektu badawczego, którego głównym celem byłaby diagnoza funkcjonowania powiatowego systemu wsparcia rodzin zastępczych i jego wpływu na decyzje rodziców zastępczych o kontynuowaniu zadań opiekuńczo-wychowawczych lub rezygnacji z przyjętych funkcji. Badaniem tym mieliby być objęci: rodziny zastępcze zawodowe, organizatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, PCPRy/MOPSy (MOPR), placówki edukacyjne, placówki zdrowia oraz inne podmioty. Kończąc prezentację poprosił ZPP o przychylność i wsparcie w procesie realizacji tej inicjatywy.

Zobacz

W dalszej części posiedzenia Zarządu zebrani dyskutowali na temat bardzo trudnej sytuacji w sektorze ochrony zdrowia. Inicjacją dyskusji była prezentacja obrazująca realizację ryczałtu w 2022 r., którą przedstawiła mec. Bernadeta Skóbel, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura ZPP (prezentację zamieszczamy poniżej w załączniku).
Kolejno głos zabierali zgromadzeni Starostowie, którzy informowali o stanowiskach, które w ostatnim czasie zostają podejmowane przez poszczególne Konwenty Powiatów (zamieszczamy je poniżej w załącznikach).

Mocny głos w dyskusji przedstawił Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego Lech Janicki, Starosta Ostrzeszowski. Mówił o podstępującej reformie systemu ochrony zdrowia w Polsce, która następuje w wyniku niesprawiedliwego finansowania oddziałów szpitalnych, w tym głównie tych powiatowych. To tutaj bowiem znajdują się te oddziały, które są bardzo słabo finansowane. Przy obecnym trendzie zarówno niekorzystnych zmian demograficznych, bardzo dużej inflacji oraz ogromnych cen nośników energii i gazu, to właśnie te placówki stają przed dylematem konieczności dofinansowania (w sytuacji, w której powiat ma jeszcze taką możliwość – co jest już rzadkością) lub zamknięcia któregoś z oddziałów. Lech Janicki mówił o tym, że w Wielkopolsce w kilku podmiotach leczniczych dyrekcje szpitali musiały dokonać likwidacji oddziałów. Zdaniem Starostów sytuacja zmusza do tego, aby zobligować NFZ i resort zdrowia do podjęcia działań ratujących szpitale powiatowe.
W dalszej części kolejni Starostowie wzmacniali głos konieczności dalszej walki o pozytywną i racjonalną zmianę systemu finansowania sektora ochrony zdrowia w Polsce.

Zobacz

W dalszej części omówiono kwestię niewystarczającej wysokości subwencji oświatowej. Pismo w tej sprawie złożył Wiceprezes ZPP Adam Krzysztoń, Starosta Łańcucki. Wskazał w nim konieczność podjęcia przez Związek stanowiska, a w konsekwencji dalszych działań zmierzających do zatrzymania procesu, który prowadzi do tego, że z roku na rok samorządy powiatowe muszą coraz więcej własnych środków dopłacać do funkcjonowania oświaty.

W kolejnej część głos zabrał Zastępca Dyrektora Biura ZPP Grzegorz Kubalski. Mówił o sytuacji w obszarze finansów publicznych i możliwościach budżetowych samorządów powiatowych. Informował o bieżących zmianach w tym zakresie oraz pracach legislacyjnych regulujących tą kwestię. Omówił również tematykę związaną z transportem publicznym, w tym w zakresie podziału środków na Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Przedstawił także informację dotyczącą aktualnych prac legislacyjnych, w tym kwestii związanej z ustawą o ochronie ludności, nowelizacji Prawa budowlanego oraz edukacji domowej.

Obrady zakończył Prezes ZPP Andrzej Płonka podsumowując spotkanie oraz informując o dalszym procesie procedowania poruszonych tematów. Złożył wszystkim zgromadzonym świąteczne życzenia.

Źródło: zpp.pl

Zdjęcia: Paweł Gładyś


Zobacz także

Rekordowa Frekwencja: Kto został Posłem z województwa świętokrzyskiego?

Dodane: 2023-10-17 08:50 - Komentarze  (19)  czytane (11099)

TAGI: wybory parlamentarne, wybory 2023, wyniki wyborów


Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.172.165.64

Znak Krzyża - (2022-12-10 21:23:14)

Góra ukrzyżuje dół >lewa ukrzyżuje prawą

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zapraszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Nieruchomości na sprzedaż

Apartament 90m2, ogrĂłdek 170m2, os. Pod Wierzbami, Busko-ZdrĂłj, Zbludowice (3.2) Na sprzedaĹź
Cena: 455000zl

Nowoczesny bezczynszowy 2 poziomowy Apartament z ogrodem w spokojnej, cichej i pełnej zieleni okolicy, tuż pod miastem. Taka lokalizacja gwarantuje komfortowy

Działka budowlana 1940m2, Dzierszyn gm. Imielno Na sprzedaż
Cena: 49900zl

Mieszkanie 58m2, 3 pokoje. Busko-Zdrój, os.Pułaskiego. Okazja! Na sprzedaż
Cena: 329000zl

Atrakcyjne 3 pokojowe przestronne mieszkanie o pow. 58.9m2 na 4 piętrze. os.Pułaskiego w Busku-Zdroju. Mieszkanie w bardzo dobrym stanie, po dużym remoncie ok. 5 lat temu.

Dzialka budowlana 910m2. Busko-ZdrĂłj, Las Winiarski Na sprzedaĹź
Cena: 99000zl

Do sprzedania atrakcyjna działka, położona w miejscowości Las Winiarski - 4 km od Buska-Zdroju. Nowo powstająca dzielnica domów jednorodzinnych w bardzo urokliwym

Dom 162m2 (bliźniak) os.Leśne Zacisze Las Winiarski, Busko Zdrój PROMOCJA! Na sprzedaż
Cena: 679000zl

Dom 227m2 na działce 1099m2, Busko-Zdrój, ul.Korczaka. Okazja! Na sprzedaż
Cena: 899900zl

Dom 218m2, 6 pokoi, działka 1800m2. Busko-Zdrój ul.Pawia Na sprzedaż
Cena: 799000zl

Duży dom, 6 pokoi, 2 łazienki, na pięknej 18 arowej działce, na peryferiach Buska-Zdroju, przy ul. Pawiej, w cichej, spokojnej okolicy.

Dom 125m2, działka 4600m2, Białoborze gm. Stopnica Na sprzedaż
Cena: 159000zl

Mieszkanie 62m2, 3 pokoje, 1 piętro. Busko-Zdrój, Leszka Czarnego Na sprzedaż
Cena: 429000zl

Na sprzedaż oferujemy atrakcyjne mieszkanie, 3 pokoje, 62m2, na pierwszym piętrze, osiedle Leszka Czarnego 1 w Busku-Zdroju. Mieszkanie ciepłe, widne, z dużym

Działka budowlana 1247m2, Busko-Zdrój, Zbludowice Na sprzedaż
Cena: 115900zl

Atrakcyjne działki budowlane o pow. od 1202m2 do 1957m2, blisko strefy zdrojowej, Busko-Zdrój, Zbludowice.

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Legenda o Św. Mikołaju

Gdy nadchodzi grudzień rodzice często mnie pytają jak rozmawiać z dzieckiem o Św. Mikołaju, istnieje/nie istnieje, o kominie i prezentach...