Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

WOŚP w Świętokrzyskiem

Dodał: Milena Data: 2018-01-14 10:08:37 (czytane: 3393)

Cały region świętokrzyski – duże i małe miasta, wszędzie grać będzie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na ulice wyjdą tysiące wolontariuszy z puszkami. Będą koncerty, pokazy i licytacje. 14 stycznia odbędzie się 26. Finał WOŚP. W tym roku zagra dla noworodków.Fundacja WOŚP zdecydowała, by wyrównać szanse leczenia noworodków na podstawowych oddziałach neonatologicznych poprzez doposażenie ich w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie, m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

W województwie świętokrzyskim powstało 57 sztabów, w ich organizację zaangażowane są samorządy, szkoły, instytucje kultury, stowarzyszenia i harcerze. Oprócz zbiórki pieniędzy, w wielu miejscowościach odbywać się będą licytacje, koncerty muzyczne z licznymi atrakcjami.

wosp_12.jpgW Kielcach finałowe granie rozpocznie się na Rynku już o godzinie 11, gdzie zaprasza  Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie. Tradycyjnie  wzdłuż głównego deptaka, przy ulicy Sienkiewicza zorganizowane zostaną trzy sceny - przy Pomniku Henryka Sienkiewicza, na placu Literatów oraz przy „Puchatku". A tu licytacje, wśród fantów między innymi takie perełki jak koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego, czy płyta  Luisa Fonsi, czyli autora przeboju Despacito z dedykacją dla Orkiestry oraz  koncerty, pokazy tańca, fitness czy karate. Gwiazdą kieleckiego finału WOŚP będzie Doda z zespołem Vigin. Koncert rozpocznie się o 18.50 w galerii Korona. Skąd między innymi o godzinie 20 rozbłyśnie Światełko do Nieba. W tym roku wyjątkowo potrójne, bo światełko rozbłyśnie także nad galerią Echo i nad kieleckim Rynkiem.   


Wzorem lat ubiegłych do Finału WOŚP włącza się Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. 14 stycznia w godzinach od 9 do 14 będzie można wykonać bezpłatne badania. Na małych pacjentów będą czekać: radiolodzy dziecięcy, endokrynolodzy dziecięcy, onkolodzy dziecięcy, kardiolodzy dziecięcy i neonatolodzy. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego na badania trzeba się wcześniej umówić telefoniczne pod numerem 41 367 12 26.


Teatr „Kubuś", jak co roku, przyłącza się do Orkiestry Jurka Owsiaka. 14 stycznia tuż po spektaklu „Na Arce o ósmej", który rozpocznie się o godz. 11, w teatrze „Kubuś" odbędzie się licytacja roli dla dziewczynki lub chłopca. Będzie to rola w innym spektaklu, pt. „Przygody Koziołka Matołka", którego główny bohater - Koziołek przemierza świat, szukając swego miejsca na ziemi. Do obejrzenia tego wyjątkowego przedstawienia teatr „Kubuś" zaprosi gratis całą klasę lub grupę przedszkolną, do której zwycięzca licytacji uczęszcza. Występ poprzedzą próby z aktorami i reżyserem.


W Busku-Zdroju „koncert z serduszkiem" rozpocznie się  w niedzielę o godzinie 15 w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. W programie między innymi: prezentacje artystyczne szkół, pokaz karate kyokushin oraz licytacje.  Gwiazdą wieczoru będzie popularna rockowa grupa RedBack z Krakowa. W holu Domu Kultury - rewia kulinarna. Wśród smakołyków - zupa „jambalaya", bigos, ciasta i słodkie wypieki. W plenerze pokazy motocyklistów z grupy Head Hunters. Tradycyjne Światełko do Nieba rozbłyśnie o godzinie 20. >>czytaj więcej<<


W samo południe w Pińczowie Finał WOŚP rozpoczną biegacze. Będą mieli do pokonania 5 kilometrów, dochód z wpisowego w całości trafi na konto Orkiestry. A od 17.50 w Pińczowskim Domu Kultury zaplanowano licytację gadżetów - wstęp na pływalnię „Delfinek", biżuteria, przejażdżka motocyklem czy płyty i obrazy. >>czytaj więcej<<


Prawie setka wolontariuszy wyjdzie w niedzielę na ulice Kazimierzy Wielkiej, będą kwestować od rana, a od godziny 13.30 ruszy niedzielny „koncert z serduszkiem" w Kazimierskim Ośrodku Kultury.  Tu na scenie zaprezentują się artyści w każdym wieku, od przedszkolaków, po seniorów. Jako gwiazda wieczoru, o godzinie 19, zagra zespół Crossroad z Buska-Zdroju. >>czytaj więcej<<


W Jędrzejowie po raz pierwszy w tym roku wolontariusze WOŚP i harcerze połączyli siły. Dzięki temu na ulicach pojawi się 250 osób z puszkami, nie tylko w Jędrzejowie, ale  każdej miejscowości i gminie powiatu, które nie mają swojego orkiestrowego sztabu. Koncerty lokalnych zespołów i wykonawców oraz licytacje gadżetów rozpoczną się od godziny 14 w Domu Kultury w Jędrzejowie. >>czytaj więcej<<


Ulicami Staszowa o godzinie 13 przejdzie marsz z orkiestrą dętą Siarkopolu w Grzybowie.  Od godziny 13.45 w ośrodku kultury zaplanowano występy artystów. Na scenie pojawią się zespoły: taneczny Enigma, bluesowy Vinyl, Orkiestry Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka. Atrakcją wieczoru  będzie występ iluzjonisty Rafała Mulki, znanego z telewizyjnego show „Mam Talent". Gwiazdą wieczoru będzie Marta Bijan.


W najbliższą niedzielę na ulice Ostrowca Świętokrzyskiego wyjdzie 300 wolontariuszy. Tu Finał rozpocznie się na sportowo. Już od godziny 10 Ostrowieckie Stowarzyszenie Biegaczy „Ostrobiec" zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w biegach. Wpisowe każdego uczestnika - minimum 20 złotych przekazane zostanie na rzecz WOŚP.  A od godziny 15 organizatorzy napraszają na Rynek, gdzie będą odbywać się koncerty i licytacje.


150 wolontariuszy będzie kwestować w Starachowicach. Koncert finałowy w Starachowickim Centrum Kultury rozpocznie się o godzinie 16. Zaplanowano występy zespołów: „Kukułeczka", „Plejada", Studio Takt oraz solistów SCK i Młodzieżowego Domu Kultury. Będą też licytacje cennych fantów. Koncerty odbędą się też w szkołach, które przystąpiły do Finału.


W Skarżysku-Kamiennej  od godziny 17:00 Miejskie Centrum Kultury zaprasza na finałowe granie. Jak co roku odbędą się koncerty zespołów, licytacje gadżetów, stoiska z różnościami i wiele innych atrakcji zakończonych Światełkiem do Nieba o godzinie 20. Wśród wykonawców znajdą się zespoły: Perły z lamusa, Doba Czadu, Ich Marzenia, Standard B i Old Marinners.


Suchedniowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert finałowy od godziny 16. Zaprezentują się lokalne zespoły, a od 17.30 rozpocznie się wielka aukcja przedmiotów podarowanych na WOŚP.
Na sportowo Włoszczowa rozpocznie finałowe granie. O godzinie 10 w Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym zaplanowano Halowy Turniej Piłki Nożnej Samorządowców i Pracowników Służb Mundurowych. Impreza główna w Domu Kultury rozpocznie się o godzinie 15 i poprzedzona będzie korowodem orkiestrowym, który pół godziny wcześniej wyruszy z Placu Konstytucji 3 Maja spod Urzędu Gminy. Przed Domem Kultury zaplanowano pokazy samochodów sportowych.


W Końskich na koncerty i licytacje zaprasza Miejsko-Gminy Dom Kultury. Tu impreza rozpocznie się o godzinie 16. Oprócz występów artystów przewidziano projekcje filmowe, licytacje i pokaz militarny jednostki strzeleckiej z Końskich. Kwestować będzie 112 wolontariuszy.


Sandomierz zaprasza na Finał WOŚP od godziny 13.30 do Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu rekreacji. W programie Zespół taneczny „Dance Mania", Sandomierskie Studio Piosenki, Centrum Edukacji Artystycznej GAMA, Fabryka Ruchu, Formacje taneczne Paradox oraz Sandomierski Klub Karate Kyokushin. Będą też koncerty, O godzinie 18.20 wystąpi Sando All Stars akustyczni. Na godzinę 19.15 koncert finałowy zespołu Rastafajrant.

Imprezy towarzyszące finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowane są w całym regionie, nawet w najmniejszych miejscowościach, na miarę możliwości. Wszystko po to, aby zbiórka pieniędzy miała odpowiednią oprawę. Także po to, aby zachęcić mieszkańców do wyjścia z domu i włączenia się w tę akcję. 

Pierwszy finał WOŚP zorganizowany został spontanicznie 3 stycznia 1993 roku. Zebrano wówczas półtora miliona złotych. Za te pieniądze udało się kupić kardiomonitory, inkubatory, defibrylator, pompy strzykawkowe, puls oksymetry, CPAP-y, i  respiratory, które trafiły na oddziały dziecięce w wybranych szpitalach w Polsce. Z każdym rokiem akcja nabierała rozpędu, przyłączało się do niej coraz więcej wolontariuszy, lekarzy, sponsorów i coraz więcej pieniędzy pojawiało się na koncie WOŚP. Każdy kolejny rok był pod tym względem rekordowy. W ubiegłym była to kwota 105 570 801,49 złotych. Po 25 latach grania tej wyjątkowej orkiestry nie ma w Polsce szpitala, który nie dostałby sprzętu opatrzonego czerwonym serduszkiem. 

Urządzenia za kilkanaście milionów złotych trafiły na oddział neonatologii i Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. To między innymi najnowocześniejszy tomograf, inkubatory, aparat do badania słuchu,  przewoźny aparat rentgenowski, do wykonywania badań dzieci przy łóżkach, USG, pompy. Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach pierwsze urządzenie od Orkiestry otrzymało w 2001 roku,  był to ultrasonograf noworodkowy. W ubiegłym roku szpital dostał inkubator z wyposażeniem i laser okulistyczny. W sumie w ciągu kilku trafiło tu kliknaście urządzeń za ponad 3 miliony złotych. 

Źródło: www.wrota-swietokrzyskie.pl

Zobacz także

Kierujący nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Dodane: 2018-10-05 16:56 - Komentarze  (9)  czytane (1301)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.92.160.119

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 973 - konferencja prasowa

Briefing prasowy z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem

Marsz Niepodległościowy w Busku-Zdroju

Minister Jadwiga Emilewicz z wizytą w Busku-Zdroju

Wicepremier Beata Szydło w Busku-Zdroju

Konwencja samorządowa 'Porozumienia'

Konkursy

Konkurs zakończony: Koncert Beaty Kozidrak & Bajm
Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach
Konkurs zakończony: Koncert Raz Dwa Trzy Młynarski w Kielcach
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Konkurs Fotograficzny 'Wszystkie Dzieci Świata' Pacanów 2018

Już po raz dwunasty ECB zaprosiło miłośników fotografii: fotografików, reporterów, podróżników, amatorów utrwalania chwil ulotnych,...