Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Przełomowa operacja w Pińczowie.

Dodał: MC Data: 2009-03-29 18:26:29 (czytane: 13085)

W sobotę od rana aż do godziny 22.00 zespół stołecznych lekarzy klinicznych pod kierunkiem profesora Jerzego Szaflika wykonywał w Pińczowie zabiegi wymiany soczewek oczu metodą fakoemulsyfikacji.To było epokowe wydarzenie medyczne w dziejach miasta i szpitala powiatowego w Pińczowie.

W pińczowskim szpitalu powiatowym dokonał się tym samym epokowy skok cywilizacyjny a 14 mieszkańców naszego województwa w tym dwoje pińczowian ma w gałkach ocznych nowe soczewki.

Szpital w Pińczowie ma zatem na stałe centrum mikrochirurgi oka, co jeszcze nie tak dawno zabrzmiałoby jak mit. Skuteczność sobotnich zabiegów prowadzonych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia przez Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej Laser z Kielc była stuprocentowa. Wraz z profesorem Jerzym Szaflikiem, który jest krajowym konsultantem w zakresu chirurgii oka, operowali : doktor nauk medycznych Anna Kamińska, doktor nauk medycznych Michał Kamiński i doktor Edyta Wiklińska.


operacja_pinczow.jpg


-W zespole byli także stołeczni anestezjolodzy, pielęgniarki anestezjologiczne, instrumentariuszki i cały techniczny zespół serwisowy amerykańskiej firmy ALCON, której sprzęt wykorzystywany jest przez nas przy operacjach. W zestawie wyposażenia, które mieliśmy do dyspozycji było urządzenie nazywane "infiniti” czyli bardzo precyzyjne urządzenie służące do rozbijania soczewek z utrwaloną zaćmą. Takie rozdrobnione uszkodzone soczewki, są następnie wysysane a potem w ich miejsce wstawiane są nowe soczewki zwijalne. Cały zabieg u jednego pacjenta wykonywał jeden operator - mówi dr Michał Kamiński współpracujących z profesorem Jerzym Szaflikiem.

- To było dla nas wielkie przedsięwzięcie logistyczne i nie ukrywam, że równie wielkie wyzwanie. Specjaliści z Warszawy na stałe rozpoczęli pracę w naszym centrum a grupa naszych pielęgniarek zdobywała w sobotę niezbędne doświadczenie i wiedzę, przekazywaną im przez koleżanki z Warszawy. W sumie w ten sposób chcemy przeszkolić aż 27 pielęgniarek dyplomowanych z naszego szpitala. Zabiegi trwały przez cały dzień do późnej nocy a dodatkowo profesor Jerzy szaflik oraz jego współpracownicy konsultowali i inne przypadki. Jest już nawet koncepcja aby stały punkt konsultacyjny dla najtrudniejszych schorzeń gałki ocznej funkcjonował w Pińczowie raz lub dwa razy w miesiącu. Poza tym znakomicie zdał egzamin i blok operacyjny i sala wybudzeń i całe zaplecze techniczne. Pamiętajmy, ze zarówno pacjenci jak i zespół lekarzy musiał mieć przygotowane wszystko co potrzebne jest do sprawnego prowadzenia operacji. Nawet z posiłkami wyznaczonymi, co do minuty. Nie muszę dodawać jak wielki to prestiż i nobilitacja dla miasta i dla regionu, wygoda dla chorych a przy tym zyski jakie ma szpital za wynajem pomieszczeń - mówi Roman Szczygieł.

- Wróciliśmy do Warszawy nad ranem i jesteśmy bardzo zadowoleni z warunków jakie stworzono nam do pracy w Pińczowie. Wszystko zdało egzamin i przebiegało bardzo sprawnie a najważniejsze, że w tej części kraju chorzy będą teraz mieć łatwiejszy dostęp do wysoko wyspecjalizowanych usług medycznych - dodaje dr. Kamiński.

Trudno uwierzyć w to co stało się w Pińczowie. To niesamowity milowy krok naprzód w lecznictwie. Wprawdzie dotyczy on wąskiej specjalizacji ale schorzeń bardzo uciążliwych, skutkujących najgorszym kalectwem - to zgodna opinia pińczowian, którzy już dowiedzieli się o sobotnich zabiegach a przede wszystkim tego - kto je wykonuje.

- Nawet nam się nie śniło, że trafimy w ręce tak znakomitych lekarzy - mówili pacjenci oczekujący na zabiegi.

Przed operacją każdy z chorych przechodził odrębne badanie, bo w dużej mierze oprócz głównej dolegliwości czyli zaćmy byli to pacjenci z wadami układu krążenia a najczęściej z cukrzycą. Następna tura pacjentów zakwalifikowanych do zabiegów przez specjalistów z NZOZ Laser przejdzie operacje w Pińczowie już w najbliższą sobotę 4 kwietnia. Osoby zainteresowane leczeniem opisywanych schorzeń, mogą kontaktować się codziennie z NZOZ Laser w poradni przy ulicy Zagórskiej w Kielcach lub telefonicznie w godzinach 9 - 21 pod numerem ( 041) 343 15 16.

(I. Imosa)

 źródło: Echo

Zobacz także

To będzie rok lepszy niż wszystkie!

Dodane: 2018-10-18 16:43 - Komentarze  (0)  czytane (430)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.198.55.167

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Konferencja prasowa z udziałem Wojewody Świętokrzyskiego

Rządowe wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich

Maxfarbex Buskowianka Busko-Zdrój vs AZS UMCS Lublin

Maxfarbex Buskowianka Busko-Zdrój vs AZS UMCS Lublin - Wywiady

Spotkanie z Elżbietą Śliwą kandydatką na Burmistrza Buska-Zdroju

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 973 - konferencja prasowa

Konkursy

Konkurs zakończony: Koncert Beaty Kozidrak & Bajm
Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach
Konkurs zakończony: Koncert Raz Dwa Trzy Młynarski w Kielcach
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Już dziś w nocy spadnie deszcz meteorów

W połowie sierpnia wszyscy miłośnicy astronomii wyczekują wyjątkowego zjawiska - przelotu roju meteorów Perseidów. Dziś w nocy z 12 na 13 sierpnia,...