Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Praca dla cudzoziemców na nowych zasadach

Dodał: Milena Data: 2017-12-14 13:01:13 (czytane: 1195)

Od nowego roku zmienią się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Procedury będą bardziej skomplikowane, mogą trwać dłużej i dodatkowo za pozwolenie na pracę trzeba będzie zapłacić. Dlatego pracodawcy śpieszą się, by formalności dopełnić jeszcze w tym roku, na starych zasadach.Do tej pory obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Gruzji, Rosji i Mołdawii nie musieli uzyskiwać pozwolenia na pracę. Wystarczyło, że pracodawca w ich imieniu złożył oświadczenie w powiatowym urzędzie pracy. Bez pozwolenia obywatele tych krajów mogli pracować przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Te przepisy w nowym roku będą obowiązywać, ale tylko w przypadku pracowników pozasezonowych. Jeśli ktoś będzie chciał zatrudnić obcokrajowca do pracy sezonowej, będzie musiał wystąpić do urzędu pracy o pozwolenie.

- I tu wchodzimy już w tryb administracyjny, czyli przyjęcie wniosku, rozpatrzenie w ciągu 7 dni, a następnie wydanie decyzji. To może trwać nawet miesiąc. Do tej pory staraliśmy się rejestrować oświadczenia w ciągu 7, maksymalnie 14 dni – mówi Roman Białek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej.

W ubiegłym roku skarżyski PUP zarejestrował 350 oświadczeń na pracę dla obcokrajowców. W tym już ponad 1350. Zdaniem dyrektora wpływ na to może mieć zapowiedź zmian i kosztów, których do tej pory nie było, ale również sytuacja na rynku pracy.

- Brakuje pracowników, dlatego firmy ściągają cudzoziemców – mówi dyrektor.
Z kolei w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sandomierzu zainteresowanie zatrudnieniem obcokrajowców tylko nieznacznie wzrosło. Jak twierdzi Marian Jerzy Łatkowski , dyrektor PUP w Sandomierzu może mieć to związek ze specyfiką lokalnego rynku pracy.

Pozwolenie na pracę sezonową będzie wydawane na 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Trzeba będzie za nie zapłacić 30 złotych.

- Nie zauważyliśmy, aby pracodawców te zmiany zniechęciły. Globalnie koszty zatrudnienia obywateli zza wschodniej granicy są niższe, dlatego nawet przy dodatkowej opłacie za pozwolenie na prace, firmom się to opłaca – mówi Iza Mroczek z Agencji Zatrudnienia Awans w Kielcach. 

Źródło: https://www.wrota-swietokrzyskie.pl/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.225.32.164

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Turniej Sołtysów w Zwierzyńcu

Protest przeciw reformom sądownictwa w Busku-Zdroju

Po 13 latach do Buska-Zdroju przyjechał pociąg

Pokaz kulinarny Karola Okrasy i Natalii Paździor w Busku-Zdroju

Pięciotysięczny Rowerek Marzeń

Dzień Mamy i Taty w Przedszkolu 'Bajkowe Wzgórze'

Konkursy

Konkurs zakończony: Koncert Beaty Kozidrak & Bajm
Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach
Konkurs zakończony: Koncert Raz Dwa Trzy Młynarski w Kielcach
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Święto Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej w Niegosławicach

VIII Święto Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej im. Kazika Krawczyka i Stasia Muchy, odbędzie się 22 lipca o godz. 14.30 na placu przy...