Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Praca dla cudzoziemców na nowych zasadach

Dodał: Milena Data: 2017-12-14 13:01:13 (czytane: 701)

Od nowego roku zmienią się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Procedury będą bardziej skomplikowane, mogą trwać dłużej i dodatkowo za pozwolenie na pracę trzeba będzie zapłacić. Dlatego pracodawcy śpieszą się, by formalności dopełnić jeszcze w tym roku, na starych zasadach.Do tej pory obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Gruzji, Rosji i Mołdawii nie musieli uzyskiwać pozwolenia na pracę. Wystarczyło, że pracodawca w ich imieniu złożył oświadczenie w powiatowym urzędzie pracy. Bez pozwolenia obywatele tych krajów mogli pracować przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Te przepisy w nowym roku będą obowiązywać, ale tylko w przypadku pracowników pozasezonowych. Jeśli ktoś będzie chciał zatrudnić obcokrajowca do pracy sezonowej, będzie musiał wystąpić do urzędu pracy o pozwolenie.

- I tu wchodzimy już w tryb administracyjny, czyli przyjęcie wniosku, rozpatrzenie w ciągu 7 dni, a następnie wydanie decyzji. To może trwać nawet miesiąc. Do tej pory staraliśmy się rejestrować oświadczenia w ciągu 7, maksymalnie 14 dni – mówi Roman Białek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej.

W ubiegłym roku skarżyski PUP zarejestrował 350 oświadczeń na pracę dla obcokrajowców. W tym już ponad 1350. Zdaniem dyrektora wpływ na to może mieć zapowiedź zmian i kosztów, których do tej pory nie było, ale również sytuacja na rynku pracy.

- Brakuje pracowników, dlatego firmy ściągają cudzoziemców – mówi dyrektor.
Z kolei w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sandomierzu zainteresowanie zatrudnieniem obcokrajowców tylko nieznacznie wzrosło. Jak twierdzi Marian Jerzy Łatkowski , dyrektor PUP w Sandomierzu może mieć to związek ze specyfiką lokalnego rynku pracy.

Pozwolenie na pracę sezonową będzie wydawane na 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Trzeba będzie za nie zapłacić 30 złotych.

- Nie zauważyliśmy, aby pracodawców te zmiany zniechęciły. Globalnie koszty zatrudnienia obywateli zza wschodniej granicy są niższe, dlatego nawet przy dodatkowej opłacie za pozwolenie na prace, firmom się to opłaca – mówi Iza Mroczek z Agencji Zatrudnienia Awans w Kielcach. 

Źródło: https://www.wrota-swietokrzyskie.pl/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.82.57.154

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka 2018: I LO w Busku-Zdroju - Polonez

Studniówka 2018: I LO w Busku-Zdroju

Studniówka: LO im. Reja w Jędrzejowie - Wybory Miss i Mistera

Studniówka 2018 LO im. Reja w Jędrzejowie - Polonez 2

Studniówka 2018 LO im. Reja w Jędrzejowie - Polonez 1

Orszak Trzech Króli w Busku-Zdroju

Konkursy

Konkurs zakończony: Wygraj zaproszenia do Parku Św. Mikołaja w Zatorlandzie
Konkurs zakończony: Międzynarodowy Cyrk Safari w Pińczowie i Busku-Zdroju!
Konkurs: Wygraj zaproszenie na Orkiestrę w Rytmie Disco
Konkurs zakończony: Wygraj zaproszenia do Parku Zatorland
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na musical Skrzypek na dachu w Kielcach
Konkurs zakończony: Wygraj podwójne zaproszenia na Rockowy Sabat
Konkurs zakończony: Wygraj zaproszenia na koncert SDM w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Wygraj podwójne zaproszenia na koncert Workaholic w Busku-Zdroju
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w Świętokrzyskiem

W dniach od 18 stycznia od godz. 15.00 do 19 stycznia do godz. 10.00 możemy spodziewać się silnego i porywistego wiatru. Prędkość...