Spektakle w kieleckim Teatrze Żeromskiego

Data: 17 09 2016 - 18 09 2016
Miejsce: Kielce

6 nowych realizacji, w tym 2 prapremiery, gościnne występy znanych zespołów teatralnych i ciekawe sztuki pokazywane w Kielcach, a także spotkania z twórcami - tak rozpoczynający się sezon artystyczny 2016/2017 zapowiada dyrektor Teatru im. S. Żeromskiego, Michał Kotański. Pierwsza premiera - za 2 tygodnie.

Już w najbliższy weekend, 17 i 18 września, na deskach kieleckiego teatru wystąpi warszawski Teatr Rozmaitości, którym kieruje Grzegorz Jarzyna, ze spektaklem „Ewelina płacze" Anny Karasińskiej. Zobaczymy znakomitych aktorów, m.in. Adama Woronowicza, którego pamiętamy ze znakomitej roli księdza Jerzego Popiełuszki w filmie „Popiełuszko". Woronowiczowi na scenie towarzyszą:  Maria Maj, Ewelina Pankowska, Rafał Maćkowiak. Spektakl na 51. Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2016  w Szczecinie otrzymał dwie nagrody: dla Anny Karasińskiej „za błyskotliwość, inteligencję, konsekwencję w tworzeniu wypowiedzi, która burzy tradycyjne hierarchie i pokazuje, jak ważne jest zaufanie w pracy teatralnej" oraz za kreacje aktorskie.  Aktorów doceniono także  na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Wizyta TR w Teatrze Żeromskiego jest właściwie  rewizytą: w czerwcu, na zakończenie sezonu artystycznego kielecki teatr pokazał w Warszawie „Samotność pól bawełnianych" Bernarda-Marie Koltèsa, w reżyserii Radosława Rychcika.   

Wkrótce w Kielcach wystąpią także artyści z krakowskiego Teatru "Bagatela", którzy pokażą "Układ" Eli Kazana w tłumaczeniu Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego.

Produkcja kielecka - "Samotność pól bawełnianych" Bernarda-Marie Koltèsa w reżyserii Radosława Rychcika zostanie zaprezentowana w Brazylii, w Sao Paulo i Rio de Janeiro, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych TEMPO.

1 października teatr pokaże pierwszą premierę - sztukę "Kieł" na podstawie filmu Efthymisa Filippousa i Yorgosa Lanthimosa w reżyserii Bartosza Żurowskiego i z tekstem Marcina Cecko. To swoisty eksperyment, ukazujący zarówno działanie instrumentów władzy, osamotnienie i alienację, jak i kwestię wolności. W spektaklu zobaczymy: Teresę Bielińską, Dagnę Dywicką, Ewelinę Gronowską, Julię Trembecką, Mirosława Bielińskiego, Dawida Żłobińskiego.

Także w październiku będziemy mieli okazję obejrzeć sztukę Simona Stephensa pt. "Harper" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Wystąpią: Magda Grąziowska, która na stałe będzie pracować w kieleckim teatrze, Wojciech Niemczyk, Adrian Brząkała, Artur Słaboń, Anna Antoniewicz, Joanna Kasperek i Krzysztof Grabowski.

Na grudzień zaplanowano premierę "Zachodniego wybrzeża" - sztuki Bernarda-Marie Koltesa w reżyserii Kuby Kowalskiego.

Będą też 2 prapremiery - "Kielce to nie Dallas" Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka, dotycząca pogromu żydowskiego w Kielcach (zaplanowana na luty 2017 r.) oraz "Zabić celebrytę" Radosława Paczochy w reż. Gabriela Gietzky'ego, którą obejrzymy w kwietniu. W maju Michał Kotański pokaże swoją interpretację powieści Władysława Reymonta pt. "Wampir".

Źródło: www.wrota-swietokrzyskie.pl

Imprezy

Muzeum Regionalne w Pińczowie serdecznie zaprasza na wystawę "Powstanie Styczniowe na Ponidziu".<br />

<p>Kwiecień w Pińczowie będzie pełen kulturalnych wydarzeń. Szczegóły w programie.<br /></p>
2024-03-20 - 2024-04-27

Kulturalny Kwiecień w Pińczowie


Muzyczna Tężnia zaprasza! Przed nami moc artystycznych emocji! Kwiecień w kompleksie #TężniaBusko zapowiada się bardzo muzycznie! Szykujcie się na 3 piątkowe wieczory z dobrą muzyką.

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach 
serdecznie zaprasza do udziału w 48. edycji Buskich Spotkań z Folklorem.
 Ruszył nabór zgłoszeń do jednego z najstarszych, najbardziej 
prestiżowych i oczekiwanych konkursów dla wykonawców muzyki ludowej w 
Polsce.
2024-05-01 - 2024-06-02

48. Buskie Spotkania z Folklorem