Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

IMGW ostrzega przed upałami

Dodał: Milena Data: 2018-08-08 10:05:04 (czytane: 2657)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydało ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami, w tym dla województwa świętokrzyskiego.Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem oznaczają, iż przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

W województwie świętokrzyskim, od 8 do 10 sierpnia 2018 r. maksymalne temperatury w dzień, mogą wynieść od 30°C do 34°C. W nocy termometry mogą wskazywać od 18°C do 21°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90%.


Reklama.Co robić, aby uchronić się przed negatywnymi skutkami upału?

  • Osoby, które lubią się opalać powinny pamiętać o stosowaniu filtrów ochronnych, które chronią skórę przed poparzeniem słonecznym. Ponadto, aby nie ulec przegrzaniu, na słońcu nie wolno przebywać więcej niż 2 godziny.
  • W ciągu dnia należy zamykać okna i żaluzje w domu, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń. Najlepszym momentem do wietrzenia domu jest noc, kiedy temperatura na dworze jest niższa niż w ciągu dnia.
  • W ciągu najcieplejszej pory dnia należy unikać wysiłku fizycznego, np. biegania, które może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego.
  • Należy nosić lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, które wspomagają termoregulację organizmu, warto pamiętać o nakryciu głowy. Niewskazane jest spożywanie dużej ilości napojów gazowanych i słodzonych, organizm będzie odpowiednio nawodniony, gdy będziemy pić niegazowaną wodę z dodatkiem naturalnych soków, mięty itp.
  • Osoby, które pracują kilka godzin w chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeniach, powinny unikać przeskoków temperatur, ponieważ szybkie wychodzenie z zimnego pomieszczenia na dwór, gdzie panuje upał, może doprowadzić do szoku termicznego.
  • W upalne dni należy przygotowywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin, tłuste i smażone potrawy dodatkowo obciążają zmęczony upałem organizm.
  • Wysokie temperatury i alkohol nie są dobrym połączeniem, ponieważ trunki odwadniają organizm.
  • Osoby starsze, które zwykle przyjmują kilka rodzajów leków w ciągu dnia, powinny uważniej zwracać uwagę na swoje samopoczucie. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, stężenie leków w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. 
  • Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać nikogo, szczególnie dzieci i zwierząt, w zaparkowanym pojeździe! Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić nawet do 50-60 stopni Celsjusza. Już od temperatury 41 stopni stwarza się ryzyko zagrożenia życia.

Tagi: IMGW ostrzega przed upałami   IMGW   upały  

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.88.156.58

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych 2019

Briefing prasowy Konrada Berkowicza i Dawida Lewickiego

Wicepremier Piotr Gliński honorowym obywatelem Wiślicy

VII Sesja Rady Powiatu w Busku-Zdroju

Wicepremier Piotr Gliński honorowym obywatelem Wiślicy

VII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - Część 2

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Nowy dom 130m2, 2 garaże, budynek gospodarczy, Busko-Zdrój, Skotniki Duże Na sprzedaż
Cena: 549000zl

Oferujemy Państwu wybudowany w 2016r. dom jednorodzinny parterowy o powierzchni 100m2 + 26m2 garaż, w miejscowości Skotniki Duże, 8 km od Buska-Zdroju.

Mieszkanie 59m2, 3 pokoje Busko-Zdrój os. Orła Białego Na sprzedaż
Cena: 219000zl

Działki Busko-Zdrój, ponad 7000m2, ul. Partyzantów Na sprzedaż
Cena: 119000zl

Na sprzedaż działki rolno-budowlane o łącznej powierzchni ponad 7000m2, półtora kilometra od centrum Buska-Zdroju. Nowo powstająca dzielnica domów jednorodzinnych

Działka budowlana 1300m2 Busko-Zdrój, Skotniki Duże Na sprzedaż
Cena: 59000zl

Do sprzedania działka nr 438/2 o pow. 1300m2, w miejscowości Skotniki Duże 8km od Buska-Zdroju. Działka posiada wydane warunki zabudowy. W sąsiedztwie nowe budynki

Działka budowlana 2990m2, Owczary 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 49900zl

Działka o pow. 2990m2 w miejscowości Owczary ul. Brzozowa, 4km od Buska-Zdroju. Bardzo ładne miejsce, wspaniałe widoki, cicha i spokojna okolica. W pobliżu nowe

Dom - pensjonat Busko-Zdrój ul. Kusocińskiego, strefa Zdrojowa Na sprzedaż
Cena: 950000zl

Dom-pensjonat w miejscowości uzdrowiskowej Busko-Zdrój o powierzchni użytkowej 411m2 na działce o powierzchni 910m2. Doskonała lokalizacja, blisko centrum i uzdrowiska.

Działka, dom, przy Drodze Krajowej 73, Busko-Zdrój, ul.Ogrodowa Na sprzedaż
Cena: 449000zl

Działka budowlana 800m2, Solec-Zdrój ul. Kopernika Na sprzedaż
Cena: 59000zl

Dom 178m2 na pięknej działce, Busko-Zdrój, Włodarka, przy ścieżce rowerowej! Na sprzedaż
Cena: 279000zl

Działka budowlana 30a, 2km od centrum Buska-Zdrój, Bronina Na sprzedaż
Cena: 99000zl

Działka rolno-budowlana o powierzchni 3031m2. Dwa kilometry od centrum Buska-Zdroju. Nowo powstająca dzielnica domów jednorodzinnych na peryferiach Buska-Zdroju,

Przeczytaj kolejną wiadomość:

2 maja Dzień Flagi

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...