Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Bezpieczne ferie

Dodał: Milena Data: 2019-01-18 11:01:58 (czytane: 4766)

W ramach działań pn. „Bezpieczne ferie” policjanci będą prowadzić przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa przede wszystkim dzieciom i młodzieży.

Aby ferie były bezpieczne, policjanci służby prewencyjnej, jak co roku, dokładają wszelkich starań, a w szczególności apelują, zarówno do najmłodszych, jak i ich rodziców o rozwagę, by uniknąć zagrożeń, jakie mogą się pojawić w czasie zimowych zabaw.

Mając na względzie systematyczny wzrost liczby zwolenników uprawiania sportów zimowych, które oprócz dostarczania wrażeń sportowych i relaksu niosą za sobą również zagrożenia w postaci popełniania przestępstw i wykroczeń oraz dostrzegając potrzebę wspierania działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym ze zorganizowanych terenów narciarskich, Policja od wielu lat podejmuje działania wspierające ten obszar bezpieczeństwa.

Dlatego policjanci pełnią służbę na zorganizowanych terenach narciarskich. W tym roku służba ta pełniona będzie na terenie 8 województw: dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko – mazurskiego. Do działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich w obecnym sezonie zaplanowano zaangażowanie blisko 350 policjantów, którzy bezpośrednio na stokach narciarskich dbają o bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy rekreacji. Do służby na zorganizowanych terenach narciarskich wzorem lat ubiegłych kierowani są policjanci posiadający dobre umiejętności jazdy na nartach. Wśród policjantów pełniących służbę na zorganizowanych terenach narciarskich są także funkcjonariusze, którzy posiadają uprawnienia instruktora lub pomocnika instruktora narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, nabyte dzięki aktywnemu zaangażowaniu Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, którego przedstawiciele prowadzą specjalistyczne szkolenia kończące się egzaminem. Do tej pory w ramach współpracy z SITN PZN blisko 150 policjantów otrzymało uprawnienia instruktora bądź pomocnika instruktora narciarstwa PZN. Pełnią oni służbę na stokach narciarskich, a także wykorzystują nabyte umiejętności w ramach doskonalenia zawodowego lokalnego szkoląc policjantów przewidzianych do pełnienia tego rodzaju służby.

Policjanci pełniący służbę na zorganizowanych terenach narciarskich w szczególności zwracają uwagę i uniemożliwiają dalszą jazdę osobom uprawiającym narciarstwo lub snowboarding, które znajdują się w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem środka odurzającego.

Szczególnym nadzorem objęte zostają osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, których to opiekunowie zobligowani są do niedopuszczenia ich do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

Policjanci dbający o bezpieczeństwo i porządek publiczny na zorganizowanych terenach narciarskich przypominają korzystającym z zimowej formy wypoczynku o regułach zawartych w Dekalogu FIS, które należy traktować jako idealny wzorzec zachowania dla odpowiedzialnego i ostrożnego narciarza.

Mówiąc o planowanych działaniach profilaktycznych, należy zaznaczyć, że Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji kolejny raz podjęło inicjatywę przeprowadzenia ogólnopolskich działań informacyjno-edukacyjnych na rzecz zapewnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa, zarówno dzieciom i młodzieży, jak i osobom dorosłym. Wśród realizowanych na terenie całego kraju przez policjantów służby prewencyjnej przedsięwzięć można wymienić w szczególności akcję na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich, prowadzoną pod nazwą Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku. Celem trzeciej już edycji projektu jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów oraz poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów obowiązujących na stokach. Założeniem przedmiotowej akcji jest dotarcie do możliwie największego grona odbiorców oraz zaangażowanie jak największej liczby instytucji, organizacji i osób na rzecz współpracy w zakresie bezpiecznego wypoczynku zimowego. Partnerami tej akcji są: Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Stołeczna Grupa Wojewódzka IPA oraz Fundacja PZU.

W ramach akcji ogłoszony został konkurs fotograficzno-plastyczny dla dzieci i młodzieży pn. „Stok nie jest dla bałwanów”, którego tematem jest zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Współorganizatorami przedmiotowego konkursu są: Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Stołeczna Grupa Wojewódzka IPA oraz Fundacja PZU.

Główne narzędzia wykorzystywane do realizacji zadań w ramach przedsięwzięcia to:

- informatory, ulotki, dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa na stoku adresowane do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, kolportowane na cały kraj,

- plakaty informujące o ogólnopolskim konkursie plastyczno-fotograficznym dla dzieci i młodzieży z nagrodami ufundowanymi przez partnerów,

- informacje prasowe w mediach ogólnopolskich i lokalnych,

- strona internetowa poświęcona akcji www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku do której można uzyskać dostęp również po zeskanowaniu kodu QR znajdującego się na materiałach informacyjnych,

- lokalne konkursy, eventy oraz spotkania, lekcje i prelekcje profilaktyczne organizowane przez jednostki organizacyjne Policji.

Podkreślić należy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach środków przeznaczonych na działania „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020” zakupiło i przekazało na potrzeby wspomnianego przedsięwzięcia kaski narciarskie, które są wręczane przez policjantów jako nagrody podczas organizowanych konkursów i spotkań profilaktycznych.

Ponadto, w celu poprawy bezpieczeństwa uczestników zimowego wypoczynku Fundacja PZU, jako Partner akcji, zakupiła m.in. kaski dla narciarzy, elementy odblaskowe, rzepy do nart, kominiarki, czapki z elementami odblaskowymi, ogrzewacze do rąk i latarki czołowe, które również będą wykorzystane na rzecz akcji.

W okresie zimowym policjanci służby prewencyjnej (policjanci - profilaktycy, dzielnicowi, specjaliści ds. nieletnich) prowadzą działania edukacyjne w zakresie bezpiecznych zachowań, w tym szczególnie na śniegu i lodzie. Ponadto, w trakcie ferii zimowych dokonują kontroli bezpieczeństwa w miejscach zorganizowanych form wypoczynku dzieci i młodzieży oraz angażują się w zajęcia organizowane w ramach akcji „Zima w mieście”.

(Biuro Prewencji KGP/ mw)

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.236.190.216

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Nowe mieszkanie/apartament 48,56 m2, bezczynszowe, Busko-Zdrój (31) Na sprzedaż
Cena: 243000zl

Mieszkanie 48.56 m2 w Busku-Zdroju, 2 pokoje, bezczynszowe. Przedpokój, łazienka, salon z aneksem kuchennym. Obok tereny zielone i piękny plac zabaw z fontanną

Nowe mieszkanie/apartament 32,07 m2, bezczynszowe, Busko-Zdrój (12) Na sprzedaż
Cena: 163550zl

Nowe mieszkanie/apartament 54,57 m2, bezczynszowe, Busko-Zdrój (15) Na sprzedaż
Cena: 260840zl

Do sprzedania jedno z ostatnich mieszkań w nowo budowanym bloku w strefie uzdrowiskowej w Busku-Zdroju, przy ul. Kusocińskiego. Mieszkanie 54.57m2 składa się z przedpokoju,

Nowe mieszkanie/apartament 69,26 m2, bezczynszowe, Busko-Zdrój (19) Na sprzedaż
Cena: 346300zl

Mieszkanie 3 pokojowe, bezczynszowe 69,26 m2 w Busku-Zdroju. Przedpokój, łazienka, sypialnia, sypialnia, salon z aneksem kuchennym, spiżarnia. Obok tereny zielone

Lokal 240m2 do wynajęcia, centrum Buska-Zdroju, ul. Partyzantów 19 Do wynajęcia
Cena: 3500zl

Do wynajęcia lokal o powierzchni około 240 m2 w ścisłym centrum Buska-Zdroju przy ulicy Partyzantów 19.Lokal nadaje się na każdy rodzaj działalności.

Mieszkanie bezczynszowe 3 pokoje 86,3m2 + kawalerka 39,8 m2, Stopnica Na sprzedaż
Cena: 189000zl

Do sprzedania mieszkanie bezczynszowe na I piętrze 3 pokoje 86,3m2 + kawalerka 39,8 m2 (zaadaptowana w suterenie). Mieszkanie mieści się w budynku wielorodzinnym

Lokal do wynajęcia 85m2 ul. Plac Targowy, Busko-Zdrój Do wynajęcia
Cena: 2300zl

Działka budowlana 3900m2, Busko-Zdrój, Młyny Na sprzedaż
Cena: 55000zl

Nowy dom 130m2, 2 garaże, budynek gospodarczy, działka 28a, Busko-Zdrój, Skotniki Duże Na sprzedaż
Cena: 599000zl

Oferujemy Państwu wybudowany w 2016r. dom jednorodzinny parterowy o powierzchni 100m2 + 26m2 garaż, w miejscowości Skotniki Duże, 8 km od Buska-Zdroju.

Dom 220m2, działka 8021m2, Żurawniki gm, Złota, powiat pińczowski Na sprzedaż
Cena: 469000zl

Przeczytaj kolejną wiadomość:

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zawyją syreny

Na znak pamięci 75. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia o godz. 17.00, na minutę włączone zostaną w całej Polsce...