Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

APEL 'BEZPIECZNE WAKACJE 2020'

Dodał: Marta Data: 2020-06-26 14:47:42 (czytane: 1486)

Rozpoczęły się wakacje. Jest to okres urlopów, kiedy chętnie wyjeżdżamy wypoczywać poza miasto. Sprzyjają temu lato - słońce, lejący się żar z nieba. Podczas wakacji strażacy zwracają uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie wypoczynku.

Kino Jędrzejów
www.ckjedrzejow.pl/repertuar-kina,kino Jędrzejów, kino w Jędrzejowie, film, repertuar kina, co grają w kinie

Al. J. Piłsudskiego 3. 28-300, Jędrzejów

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Promując szczególne uczulenie na bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą, w górach oraz w lesie  zarówno podczas indywidualnego wyjazdu czy tez grupowych wycieczek.
Pragniemy przekazać Państwu kilka rad, dzięki którym być może uda się uniknąć choć niektórych tragedii:

wakacje_nad_jeziorem.jpg

Bezpieczeństwo nad wodą:

 • Pływać należy tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie znajduje się ratownik WOPR. Nie wolno pływać w miejscach, w których kąpiel jest zakazana - o fakcie tym najczęściej informują znaki i tablice. Nie wolno także pływać w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 • Należy bezwzględnie przestrzegać regulaminu kąpieliska na którym się znajdujemy oraz uwag i zaleceń ratownika WOPR.
 • Nie należy wchodzić do wody, której temperatura wynosi poniżej 14 0C; optymalna temp. wody do kąpieli wynosi 22 – 25 0C.
 • Nie wolno pływać podczas burzy, mgły oraz podczas gdy wieje porywisty wiatr.
 • Nie wolno skakać rozgrzanym do wody. Przed wejściem do wody należy schłodzić całe ciało wodą - unikniemy wówczas wstrząsu termicznego, którego skutki mogą być tragiczne.
 • Nie należy pływać w miejscach, gdzie znajduje się dużo wodorostów lub tam, gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy.
 • Nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych. Może to skończyć się kalectwem, a nawet śmiercią. W takich miejscach absolutnie zabronione są skoki na tzw. „główkę”.
 • Nigdy nie wolno pływać po spożyciu alkoholu.
 • Nie wolno wypływać w głąb jezior, rzek czy zbiorników wodnych na materacach, małych pontonach, kołach ratunkowych oraz innych środkach pływających, które są mało stabilne, gdyż większa fala czy silniejszy wiatr może doprowadzić do wywrotki.
 • Kąpiąc się w kąpieliskach należy zwracać uwagę na osoby kąpiące się obok nas. Może się okazać, Nie należy przeceniać swoich możliwości i umiejętności pływackich. W przypadku wystąpienia bolesnego skurczu mięśni należy zachować spokój i położyć się na plecach – ból powinien minąć.

Te kilka powyższych zasad powinno wystarczyć, aby bezpiecznie spędzać upalne wakacyjne dni nad wodą. Apelujemy do Państwa, aby zwracać szczególną uwagę na to, co robią nasze dzieci, gdzie spędzają wolny od zajęć czas. Nie pozostawiajmy ich bez należytej opieki. Pozwoli to na pewno w znacznym stopniu zapobiec wielu tragediom.

burza.jpg


Bezpieczeństwo podczas burzy:

 • Podczas burzy lub wichury nie szukaj schronienia pod wysokimi drzewami, zwłaszcza tymi rosnącymi w odosobnieniu, czy na wzniesieniach, ponieważ spadające gałęzie lub wyładowania atmosferyczne - pioruny mogą być zagrożeniem dla twojego zdrowia, a nawet życia!
 • Nie używaj podczas burzy telefonu komórkowego. Dla własnego bezpieczeństwa wyłącz go!
 • Jeżeli znajdujesz się w terenie zabudowanym, odejdź od metalowych obiektów takich jak siatki ogrodzeniowe, słupy energetyczne lub maszty i jak najszybciej ukryj się w najbliższym budynku.
 • Gdy burza zastała cię w terenie otwartym, nie staraj się przed nią uciec. Nie biegnij! Oddal się małymi krokami od wysokich drzew i poszukaj schronienia na obniżonym terenie (wąwóz, dolina). Przykucnij i spokojnie przeczekaj nawałnicę.
Bezpieczeństwo podczas grillowania:
 • Grillujemy tylko na świeżym powietrzu. Pod żadnym pozorem nie przenośmy grilla do zamkniętych pomieszczeń, może to doprowadzić do zaprószenia ognia lub w przypadku braku odpowiedniej wentylacji do zaczadzenia.
 • Przed rozpaleniem upewnijmy się czy grill jest ustawiony w sposób stabilny, zabezpieczający przed łatwym przewróceniem, z dala od drzew i krzewów.
 • Do rozpalania nie używajmy substancji łatwo zapalnych poza typowymi rozpałkami, które możemy kupić w sklepach. Do rozniecania ognia stosujmy specjalne dmuchawy. Pod żadnym pozorem nie podlewajmy żarzącego się węgla cieczami łatwo zapalnymi.
 • W bezpośrednim sąsiedztwie grilla miejmy zawsze przygotowaną butelkę z wodą, przy pomocy której będziemy mogli skutecznie przygasić płomień.
 • Nie pozostawiajmy palącego się grilla bez nadzoru osób dorosłych.
 • W przypadku, gdy znajdują się z nami małe dzieci pamiętajmy, aby po rozpaleniu zabezpieczyć rozpałki, szczególnie te w płynie.
 • Przed powrotem do domu sprawdźmy, czy grill został dokładnie zagaszony.

wypalanie_traw.jpg

Bezpieczeństwo w lesie, na kempingu czy podczas ogniska:

 • Wszyscy uwielbiamy relaks i przebywanie w lesie. Nie wolno jednak zapominać o zasadach, które pozwolą spędzić ten czas miło i bezpiecznie.
 • Przebywając w lesie należy zachowywać się tak, aby nie stwarzać zagrożeń, nie niszczyć i nie zanieczyszczać lasu – ale także nie przeszkadzać jego mieszkańcom, ani innym odpoczywającym w lesie.
 • Ogniska rozpalaj tylko w miejscach oznakowanych – czyli w takich, które są do tego przygotowane! Dokoła ogniska należy kamieniami wyznaczyć  tzw: „krąg bezpieczeństwa”- zapobiegający niezamierzonemu rozprzestrzenieniu się ognia.
 • Należy zachować odpowiednią odległość od najbliższych drzew. Nigdy nie wyrzucaj w traw´ nie zagaszonych niedopałków!!!
 • Bądź ostrożny paląc świeczki w namiocie. Zgaś płomień, zanim udasz się spać. Nieostrożne obchodzenie się z ogniem może być przyczyną pożaru
Bezpieczeństwo przy pracach polowych:
Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci podczas prac polowych w okresie letnim przypominamy o zasadach bhp podczas użytkowania ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych, urządzeń, obsługiwania zwierząt i stosowania środków ochrony roślin. Pamiętajmy o konieczności:
 • wyposażenia maszyny w osłony i zabezpieczenia przed pochwyceniem, zwłaszcza wały odbioru mocy.
 • dbania o bezpieczeństwo prac na wysokości – w pomieszczeniach gospodarczych, wykopach, zbiornikach i na drabinach
 • utrzymywania ładu i porządku na terenie obejścia.
 • wykonywania pracy w odzieży roboczej oraz obuwiu o należytej przyczepności do podłogi i usztywniającym nogę w stawie skokowym, a także wyposażeniu w odpowiednie ochrony pracy.

bezpieczne_wakacje_psp_1.jpeg 

Przypominamy również o:

 • wyłączaniu silników ciągników przed wyjściem z kabiny i wykonywaniu wszelkich napraw maszyn przy wyłączonym napędzie.
 • zakazie przewożenia osób na ładunkach, błotnikach ciągników, zaczepach oraz innych miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci w czasie prac rolnych!
Przypominamy o konieczności zapewnienia im opieki i niepozostawiania ich samych.

Również z uwagi na dzieci apelujemy o oddzielenie części mieszkalnej od produkcyjnej i stworzenie w gospodarstwie bezpiecznych miejsc do zabawy.
Przypominamy także o zakazie powierzania niektórych prac, zawartych w wykazie czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, dzieciom poniżej 16 lat.

Miejmy na uwadze, że niestety każdego roku w okresie letnim dochodzi do tragicznych wypadków w rolnictwie z udziałem dzieci. Przestrzegajmy zatem zasad bhp podczas prac w polu czy w czasie użytkowania maszyn rolniczych i nie pozostawiajmy bez nadzoru dzieci w tym czasie.

Reklama.

Zobacz także

Ponad 60 ochotników wstąpiło w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Dodane: 2020-07-13 13:54 - Komentarze  (0)  czytane (346)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.22.210

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Dom ok. 80m2, działka 1000m2, Owczary, Busko-Zdrój Na sprzedaż
Cena: 149000zl

Do sprzedania dom o pow. ok 80m2 (do całkowitego remontu) położony na działce nr 509 o pow. 1000m2 w miejscowości Owczary k. Buska-Zdroju. Na działce znajduje się duża

Działka budowlana 1350m2 Zbrodzice, 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 49000zl

Działka budowlana 1360m2, altanka, garaż. Zbrodzice, 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 39900zl

Oferujemy piękną działkę nr 508/2 o pow. ponad 1350m2, z wydanymi warunkami zabudowy, w Zbrodzicach 3km od Buska-Zdroju. Na działce stoi altanka i garaż. Działka

Działka budowlana 1350m2 Zbrodzice, 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 39900zl

Oferujemy piękną działkę nr 508/3 o powierzchni ponad 1350m2, z wydanymi warunkami zabudowy, w Zbrodzicach 3km od Buska-Zdroju. Działka równa, prostokątna, 3 linia

Działka budowlana 2000m2 Busko-Zdrój, Wolica Siesławska Na sprzedaż
Cena: 99000zl

Działka budowlana 1320m2 Włodarka, 1km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 89000zl

Działka budowlana nr 152/1 o pow. 1320m2. Nowo powstająca dzielnica domów jednorodzinnych na peryferiach Buska-Zdroju, w pięknej okolicy otoczonej lasami. Wydane

Działka budowlana 1380m2 Włodarka, 1km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 85000zl

Dom 260m2, 2 garaże, działka 2006m2, Busko-Zdrój, ul.Królowej Jadwigi Na sprzedaż
Cena: 899000zl

Piękny, duży dom (indywidualny projekt) z dwoma garażami i budynkami gospodarczymi, na dużej - ponad 20 arowej działce, blisko centrum Buska-Zdroju. Zbudowany z najwyższej

Mieszkanie 60m2, 3 pokoje, 1 piętro. Busko-Zdrój, os Andersa Na sprzedaż
Cena: 310000zl

Świetna lokalizacja, wszędzie blisko: szkoła, kościół, markety, przedszkole, szpital. W najbliższym sąsiedztwie znajdują się tereny rekreacyjne: staw, skatepark,

Dom Judasze 110m2 + 80m2 mieszkalna suterena, piękna działka 7300m2 Na sprzedaż
Cena: 219000zl

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Weekend z Trylogią w 'Niemczówce' – zwiedzanie z 'Panem Wołodyjowskim' po zmroku

Zabytkowa kamienica „Niemczówka” zaprasza na kolejny już w tym sezonie Weekend z Trylogią. Jest to kontynuacja bardzo...