Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

106 urodziny Leona Kalety

Dodał: Milena Data: 2018-02-02 10:15:14 (czytane: 1471)

106. urodziny świętował Leon Kaleta, mieszkaniec Sobowic w gminie Imielno, w powiecie jędrzejowskim.Serdeczne życzenia urodzinowe dla najstarszego mężczyzny - mieszkańca województwa świętokrzyskiego przekazali radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Leszek Wawrzyła, Beata Oczkowicz, dyrektor Biura Spraw Obronnych, Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Karol Fijałkowski pełnomocnik marszałka ds. kombatantów i osób represjonowanych. Jubilat został mianowany na stopień kapitana Wojska Polskiego. Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej w Imielnie.

leon_kaleta04.jpg

leon_kaleta03.jpg

leon_kaleta05.jpg

leon_kaleta06.jpg

leon_kaleta07.jpg


Leon Kaleta urodził się i mieszka w Sobowicach. W czasie II wojny światowej służył w 4. Pułku Legionów w Kielcach, brał udział m.in. w walkach kampanii wrześniowej. Trafił do niewoli rosyjskiej, później niemieckiej, a po ucieczce i powrocie w rodzinne strony wstąpił do Batalionów Chłopskich, a później do Armii Krajowej.

- Może to nie nasze ostatnie spotkanie - witał gości jubilat. - To dla mnie duży zaszczyt i wyróżnienie, bo właśnie awansowałem i jestem kapitanem, w wyjątkowym stroju, mogę wszystkich przywitać w mundurze, znowu w mundurze... - wzruszył się Leon Kaleta. - Chcę wam powiedzieć, co robić, by dożyć ponad 100 lat. Trzeba się ruszać, chodzić, co dzień spaceruję, pojechać trzeba na rowerku albo przejść piechotą, a nie jak teraz wszyscy samochodem. Nigdy poważnie nie chorowałem, zawsze w ruchu, na wsi, na świeżym powietrzu, przy pracy w gospodarstwie, a gdy przyszła wojna - nocą, w lesie, z Batalionami Chłopskimi. Tak było! - wspominał jubilat.

Życzenia kapitanowi Leonowi Kalecie złożyła Beata Oczkowicz dyrektor Biura Spraw Obronnych, Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. - To dla mnie niezwykłe przeżycie móc uczestniczyć w tej uroczystości. W imieniu marszałka Adama Jarubasa i swoim własnym dziękuję za wszystkie te chwile, które poświęciłeś, walcząc za wolność Polski, a później wychowując swe dzieci, wnuki i prawnuki. Przekazuję słowa wdzięczności za poświęcenie i odwagę. Życzymy wielu lat w zdrowiu z cudowną rodziną - dodała była wiceminister obrony narodowej.

O jubilacie serdecznie wypowiadają się członkowie rodziny. - Dziadziuś jest niezwykłą, ciekawą osobą, bardzo inteligentną, ma wciąż świetną pamięć. Wciąż wszystkim powtarza, jak mamy żyć, żeby być w takiej kondycji jak on - ruszać się, zdrowo odżywiać i uśmiechać. Lubi wracać myślami do czasów wojennych. Od dłuższego czasu mieszka sam i radzi sobie sam bardzo dobrze, a obok mieszka ciocia, która pomaga. Wciąż jest osobą bardzo samodzielną - zaznaczyła wnuczka jubilata.

leon_kaleta01.jpg

leon_kaleta08.jpg

leon_kaleta09.jpg

leon_kaleta02.jpg

leon_kaleta10.jpg


Podczas uroczystości, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Imielnie, jubilat otrzymał mianowanie na stopień kapitana z rąk płk Damiana Matysiaka z Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej. - Od dziś pan Leon Kaleta to najstarszy kapitan w województwie świętokrzyskim, jeśli nie w Polsce, oczywiście nie podlegający obowiązkowi służby wojskowej. Niezwykłą jest nie tylko jego historia życia i pracy, ale też obecna niesamowita pogoda ducha i kondycja - podkreślił pułkownik Matysiak.

Źródło: www.wrota-swietokrzyskie.pl


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.196.215.69

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówka 2018: ZSZ im. S. Staszica w Pińczowie - Polonez

Charytatywny turniej szachowy w Busku-Zdroju

II Liga Futsalu: Maxfarbex Busko Zdrój – BSF ABJ Bchnia

Studniówka 2018: ZST-I w Busku-Zdroju - Polonez

Studniówka 2018: ZDZ w Busku-Zdroju

Spotkanie z Posłem i dyrektorem UP dotyczące zatrudniania obcokrajowców

Konkursy

Konkurs: Wygraj zaproszenia na koncert Raz Dwa Trzy Młynarski w Kielcach
Konkurs zakończony: Międzynarodowy Cyrk Safari w Pińczowie i Busku-Zdroju!
Konkurs: Wygraj zaproszenie na Orkiestrę w Rytmie Disco
Konkurs zakończony: Wygraj zaproszenia do Parku Zatorland
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na musical Skrzypek na dachu w Kielcach
Konkurs zakończony: Wygraj podwójne zaproszenia na Rockowy Sabat
Konkurs zakończony: Wygraj podwójne zaproszenia na koncert Workaholic w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Wygraj zaproszenia na Disco Kadzielnia 2017
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Spektakl 'Hiszpańska mucha' w Kielcach

W poniedziałek, 26 lutego 2018 r. o godz. 19:00 zapraszamy na spektakl "Hiszpańska mucha" w doborowej obsadzie, który odbędzie się w Kieleckim...